lakewayparks.org fascynujący świat elektroniki

Który kupić obiektyw do aparatu? Na co koniecznie patrzeć przed zakupem? Co jest najistotniejsze?

Dzisiaj zakup aparatu to żadna trudność, dlatego też sporo ludzi pragnących robić wciąż lepsze zdjęcia przerzuca się z kompaktów na proste lustrzanki. Jednak tutaj pojawia się problem, czyli jakiego rodzaju obiektyw wybrać. Większe kłopot może się pojawić, jeżeli chcemy, aby nasza lustrzanka zarazem miała, na przykład zoom taki jak teleobiektyw oraz funkcję makro, jakby to było w kompakcie. Niestety, identycznie się nie da bo do lustrzanej potrzeba sporego zestawu obiektywów, jakie mogłyby spełnić wszelkie wymagania. Pośród nich jednak połapać się nie jest tak prosto.

Aparat foto
Napisał: Alexandre Dulaunoy
Na podstawie: http://www.flickr.com
Czasem więc może oznaczać to, że nie jedynie sposób przyłączenia obiektywu do korpusu będzie się różnić, lecz także na przykład mechanizm automatycznego regulowania ostrości. Pierwszym takim krokiem dlatego też powinno być sprawdzenie w specyfikacji aparatu, jakiego rodzaju ma typ zamocowania, w takim wypadku gdy będziemy kupować obiektyw sigma 17-50mm będziemy mieć pewność, że będzie dopasowany - zobacz polecaną stronę www.

Kolejna sprawa, z której trzeba zdać sobie sprawę to fakt, iż te same obiektywy zamocowane w aparacie analogowym jak i cyfrowym będą dawać różne obrazy. Bierze się to stąd, że produkcja matryc światłoczułych wykorzystywanych w lustrzankach cyfrowych o wymiarach klatki filmu 35 mm jest dosyć kosztowna, więc producenci najczęściej robią je mniejsze. Dlatego też fotografie z cyfrowego obiektywu posiadają mniejszy kadr, tak jakbyśmy użyli dłuższą ogniskową. Całe szczęście stosuje się prosty przelicznik, nazywany ekwiwalentem, jaki pozwala sprawdzić, jaką ogniskową dany obiektyw sigma 70-300 dawałby po założeniu na aparat cyfrowy - dowiedz się więcej. Zależnie od tego, jaki obiektyw wybierzemy możliwe jest by robić różne zdjęcia.Ogólnie rzecz biorąc istnieją różnego rodzaju obiektywy, jak szerokokątne, które używa się do fotografii wnętrz czy krajobrazów. Istnieją też obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35-80 milimetrów w fotografii reporterskiej. Na koniec należy powiedzieć o teleobiektywach oraz superteleobiektywach. Te pierwsze mają ekwiwalent równy 100-300 milimetrów, są dobre do zdjęć o tematyce sportowej oraz przyrodniczej, natomiast te drugie są raczej dla osób, które są profesjonalistami. Bez względu na to, jakie wybierzemy warto przed zakupem zdobyć trochę wiedzy i poszukać opinii ludzi znających się na tej kwestii.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 16:54:16
Tagi: aparat, aparat cyfrowy, zdjęcia, obiektywy, lustrzanki, aparat analogowy