lakewayparks.org fascynujący świat elektroniki

Niesprawny sprzęt elektroniczny oraz elektryczny – co trzeba z nim przedsięwziąć?

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może trafić do ogólnodostępnego pojemnika na śmieci. Utylizacja tego typu odpadów powinna być przeprowadzana w ściśle określony sposób. Co więc mają zrobić osoby, które chcą pozbyć się niedziałającej lodówki, niesprawnych elektronicznych zabawek czy zużytych świetlówek?
W naszym kraju od 2005 roku obowiązuje ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinniśmy oddać do punktu skupu, w którym odbiera się tego rodzaju odpady. Zgromadzony w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi następnie do firmy, która zajmuje się utylizacją lub recyklingiem tego rodzaju odpadów - utylizuj (rejestratory do monitoringu) AGD. Tego typu odpady zawierają między innymi ołów, kadm i rtęć. Wszystkie te substancje są bardzo szkodliwe, dlatego elektrośmieci nie mogą trafiać na zwykłe wysypisko , na które trafiają pozostałe śmieci. Warto jednak pamiętać, że mogą one zostać jeszcze raz użyte, stąd zalecenie, aby zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddawany był we właściwe miejsce recyklingu lub utylizacji.
sprzęt elektroniczny
Na podstawie: pixabay.com


Nieużywane już meble, sprzęt RTV i AGD, części od samochodu nie mogą zostać wywiezione na wysypisko śmieci. Co powinno się w związku z tym z nimi zrobić? Kupując nową pralkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy , te których się pozbywamy oddać do sklepu lub punktu, który zajmuje się ich naprawą. W zdecydowanej większości przypadków niektóre gminy raz do roku czy raz na sześć miesięcy organizują zbiórki takiego niedziałającego już sprzętu RTV i AGD - korzystaj z usług firmy Utylnia . W ramach prowadzonych zbiórek można oddać również zużyte opony samochodowe i akumulatory. To ogromne ułatwienie dla mieszkańców, którym zależy na kondycji środowiska naturalnego.Z kolei w innych gminach w punktach największego ruchu mieszkańców ustawiane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać niedziałające już baterie i świetlówki. Wszystkie te działania mają przed sobą konkretny cel: troskę o środowisko, w którym żyjemy. Pamiętać powinno się, że za wyrzucanie elektrośmieci do normalnych pojemników, w których gromadzimy odpady karane jest karą grzywny. Kara ta jest dość dotkliwa, może wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Nie warto więc ich wyrzucać do normalnych śmieci również ze względów finansowych. Taka kara może bowiem poważnie odbić się na zawartości naszego portfela.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:09:01
Tagi: recykling, Utylizacja, środowisko naturalne